Bezpieczny dom
2018-02-08 Statystycznie najwięcej wypadków w domu wśród osób starszych spowodowanych jest upadkami, a wśród dzieci dodatkowo także skaleczeniami, oparzeniami, zatruciami i zadławieniami. Dlatego tak ważne jest, by nasze cztery ściany zawsze były odpowiednio zabezpieczone. A ARCHITEKCI zgodni są co do tego, że wcale nie jest to takie trudne.
Przede wszystkim trzeba sobie wyrobić odruch, by przed wyjściem z domu sprawdzać, czy aby na pewno wszystko wyłączyliśmy (piekarnik, żelazko, piecyki). Każde elektryczne URZĄDZENIE powinno znajdować się z dala od wody, a ostrych przedmiotów nie należy trzymać na widoku. Środki chemiczne przechowujemy natomiast w fabrycznych opakowaniach - ich przelanie do słoika może podkusić najmłodszych do spróbowania paru łyków, a to może się skończyć bardzo poważnymi problemami, jeśli nie tragedią! Ponadto warto pamiętać, by po naszym WNĘTRZU nie poniewierały się zabawki i żeby szafki były pozamykane, a podłoga sucha. Chodzi o udrożnienie przejść i zminimalizowanie ryzyka potłuczenia siebie lub chociażby jakiegoś przedmiotu.
Równie ważnym elementem zabezpieczania NIERUCHOMOŚCI, o którym jednak wielu zapomina, jest opanowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Każdy powinien mieć zakodowane podstawy. W razie nieoczekiwanej sytuacji trzeba też znać alarmowe numery telefonów. Dobrym pomysłem jest ulokowanie ich obok aparatu lub gdzieś na widoku, bo sam stres może sprawić, że taka oczywistość jak numer na policję po prostu wyleci nam z głowy.